Windowmarket Ekim 2014


Schtec Firma Ortağı Ertuğrul ÇAMAĞAÇ, kendisiyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide “Dış Ticaret” ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Kuruluşunuzdan bu yana hangi ülkelerle ticari ilişkiler içerisindesiniz?

Bu ticari ilişkileri nasıl geliştirdiniz? Faaliyetlerimize 2013 yılının sonlarında başlamamıza rağmen kısa süre zarfında Doğu Avrupa ülke-lerinden özellikle Romanya, Polonya, Kosova, Makedonya gibi ülkelerde çok aktif bir konuma gel-dik. Bununla birlikte Batı Avrupa’da ise özellikle İspanya’da ciddi bir satış rakamına ulaşmış bulunmaktayız.

Ayrıca Rusya’da da her geçen gün artan bir işlem hacmimiz bulunmaktadır. Tüm bun-lara ek olarak, Schtec markası Kuzey Amerika’daki müşterilerine dahi şu an hizmet vermektedir.

Firmanızın yakın ve uzun dönem hedeflerinde hangi ülkelerle ticaret bulunuyor?

Özellikle 2015 yılında Rusya, Doğu Avrupa Ülkeleri ve Güney Amerika ülkelerinden beklentimiz çok fazla. Ayrıca şu an, siyasi problemlerini çözümlendikten sonra iyi bir ivme yakalamış olan Ku-zey Afrika ülkelerinden de ciddi talepler almaktayız.

Uluslararası fuarların önemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yıl içerisinde hangi fuarlara katılım göstermektesiniz?

Yeni kurulan bir firma olmamıza rağmen yurt dışı pazar tecrübemizden dolayı kısa sürede yurt dışında çok ciddi bir satış hedefini yakalamış bulunmaktayız. Özellikle 2015 yılı içerisinde yurt dışına olan konsantrasyonumuzu biraz daha arttırarak bu bölgelerde daha aktif olmayı amaçlıyoruz.

Bu sebepten dolayıdır ki, önümüzdeki yıl Rusya ve Avrupa ülkelerinin bazılarında olacak fuarlarda Schtec markası katılımcı olarak yer alacaktır.

İhracat pazarlarınızda markalaşma çalışmalarınız var mı, varsa çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Schtec, pvc profil işleme makineleri konusunda sektörde çok ciddi tecrübe ve bilgi birikimine sahip bir kadrodan oluştuğu için, bu kadronun oluşturduğu markayı da çok önemli noktalara getirebilmek adına büyük bir inançla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu konuda da markalaşma sürecindeki en önemli noktanın, üretmiş olduğumuz makinelerin kalitesiyle sağladığımız müşteri memnuniyeti olduğuna inanmaktayız.

Bizim de kısa sürede bu kadar çok ülkede, bu kadar çok müşteriye hizmet vermemizin altında yatan sebebin yakalamış olduğumuz müşteri memnuniyeti olduğuna inanmaktayız.

“Yenilikçi yönler ön plana çıkmalı” İhracat yaptığınız ülkelerde Türk malına bakış açısı hakkında bilgi verir misiniz?

Her ne kadar geçmişte yapılan hatalardan dolayı insanlar Türk markasına önyargı ile yaklaşsalar da bu durumun her geçen gün değişen kalite algımızla beraber bizim lehimize değiştiğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı yerli imalatçıların fiyat rekabetine konsantre olmanın dışında kalite algısına önem verip ürüne değer katan yenilikçi yönlerini ön plana çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca kalitesi üst düzeydeki yüksek teknolojiye sahip ürünleri iyi satış sonrası servisle yurt dışındaki müşterilerimize sunduğumuzda kısa zamanda Türk markasının dünya çapında önemli bir yerde olacağına inanmaktayız.

Türkiye’nin jeopolitik konumunun dış ticaret açısından ne gibi avantaj ve dezavantajlarından bahsedebilirsiniz?

Türkiye’nin konum olarak Avrupa ve Asya arasında bir geçiş noktasında olması bizim tüm bu coğ-rafyaya hakim olmamızı sağlıyor. Ayrıca ülke olarak iyi bir işlem hacmine sahip olduğumuz Kuzey Afrika ülkelerine de olan yakınlığımız bu ülkelerde de yükselen bir satış grafiği yakalamamızda bize yardımcı olmuş oluyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak eklemek isterim ki; Rusya, Moskova’da yer alan ülkenin en önemli kapı pencere imalatı yapan Windmaster firması yıllardır Almanya ve Türkiye’deki yerli makine imalatçıları ile çalıştıktan sonra fabrikasında otomasyon üretimi için profil işleme - kesim merkezi, vidalama ve üçlü kol yeri delme merkezi, dört köşe kaynak ve CNC Köşe Temizleme Hattı yatırımında Avrupa’daki rakipleri ile daha güçlü bir şekilde rekabet edebilmek adına firmasındaki verimliliği ve teknolojiyi üst düzeye çekebilmek için tercihini Schtec markasından yana kullanmıştır. Sizler aracılığınızla yurt içi ve yurt dışında bizlere inanıp güvenen ve tercihlerini bizden yana kulla-nan tüm değerli müşterilerimize teşekkürlerimizi sunarız.


Windowmarket Ekim 2014

İndirmek için Resme Tıklayınız (PDF)