Windowmarket Haziran 2015


Schtec Kurucu Ortağı Ertuğrul ÇAMAĞAÇ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide ‘’Makine Sistemleri’’ ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Ürün portföyünüz hakkında bilgi alabilir miyiz? Makinelerinizin sunduğu yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?

Schtec Makine olarak, PVC-Alüminyum İşleme Makineleri konusundaki tecrübemiz, tüm sektörü ve rakiplerimizi yıllardır çok yakından takip etmemiz, müşterilerimizin isteklerini çok iyi bilmemiz, ürettiğimiz makinelerin sunduğu teknolojik özelliklerin ve hassasiyetin rakiplerine göre daha fazla olması bizi rakiplerimizin birkaç adım önüne taşımaktadır. İlk üretmiş olduğumuz 2 Eksen CNC Köşe Temizleme Makinemiz ise rakiplerine göre daha güçlü ve rijit bir konstrüksiyona sahip olduğundan, üzerinde kullanmış olduğumuz mekanik aksam ile otomasyon aksam konusunda dünyanın en önemli firmaları ile çalıştığımızdan ve çok doğru ürünler olması sebebiyle eksen hızlarını % 30 - % 40 oranında artırma şansı vermektedir. Bu da 4 eksen CNC hızından daha fazla hız demek olup fiyat konusunda ise makinemizi, rakiplerimizin vermiş olduğu 2 eksen fiyatından sunmamızı sağlamıştır. Ayrıca, Köşe Temizleme Makinemizin diğer 2 eksen makinelerden farklı olarak istenildiği zaman Dört Köşe Kaynak Makinesine akuple edilerek çalıştırılması mümkündür. Yeni nesil 2 eksenli köşeden çevirme istasyonu ile hattın hem kapasitesi artırılmış olup hem de işletmede yer konusunda 12 metrekarelik bir kazanç sağlamaktadır. Ayrıca, farklı bıçak tasarımından dolayı köşeleri daha az sürede ve daha düzgün temizleyebilme şansını müşterilerimize sunmuş olmaktayız.

Lokomotif makinemiz olan ve 2015’in ilk altı ayında Türkiye’de konusunda en çok satışı gerçekleştirmemizi sağlayan Profil İşleme ve Kesim Merkezi de konstrüksiyon olarak oldukça güçlü.

Kullanılan otomasyon, elektrik, elektronik, pneumatik ve mekanik malzeme kalitesinin çok yüksek olması ve bu konuda Türkiye’deki ilk İşlem Merkezini yapan kadronun tecrübesi sayesinde daha önceden yapmış olduğumuz tüm makinelerin pozitif taraflarının bu makinede buluşturulmuş olması, makinemizin yüksek hızlara yüksek hassasiyetle ulaşmasını sağladı. Bu sebeplerden dolayı da makinemiz müşterilerimizden yoğun ilgi ve talep gördü.

 

Üretmiş olduğunuz makinelerin İşletmeye kazandırmış olduğu avantajlar nelerdir?

Üretim bandımızda bulunan ve bulunacak tüm makinelerin ortak özelliği, yüksek kalite ve ileri teknolojinin bir arada bulunduğu, kullanıcı dostu makineler olmasıdır. Bu özelliklerin tümünü uzun yılların tecrübesi ile harmanlayarak, müşterimize en doğru makineyi vermeyi hedeflemekteyiz.

Bunların doğrultusunda, yüksek kalite ve teknoloji anlayışı, makinelerin kabiliyetlerinin muadillerine göre daha fazla olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra makinelerimizin kullanıcı dostu olması, müşterilerimizin yüksek teknolojiliye sahip makinelerimizi en kolay ve doğru şekilde kullanabilmesi anlamına gelmektedir. Yukarıda belirttiğim özellikler ile birlikte, Profil İşleme Merkezimiz, müşterilerimizin daha yüksek kapasitede, daha az fire ile yüksek kalitede, çalışan sayısını artırmak zorunda kalmadan üretim yapmasını sağlamaktadır. CNC Köşe Temizleme Makinemiz de müşterilerimiz isteği doğrultusunda, istenirse dört köşe kaynak ile akuple edilebilmektedir. Bu da müşterilerimizin esnekliklerini artırmakta ve yatırımlarını ihtiyaç duyduğu zamanda yapmasına olanak vermektedir.

Firmanızı sektör içerisindeki diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Schtec, müşteri odaklı bakış açısı, dinamik yapısı, genç ve tecrübeli kadrosuyla müşterilerine hem satış hem de satış sonrası destek de çok hızlı cevap verebilmektedir. İşletmenin kapasitesine göre doğru ürünü doğru işletmeyle buluşturmakta, müşterilerine makine satışı yapmak yerine, proje ve çözümler sunmaktadır. Tüm bunlar Schtec’i, sektördeki rakiplerinden ayıran en temel unsurlardır.

Firma olarak hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Schtec, 2 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen şuan Amerika’dan Hindistan’a kadar 14.500 km’lik bir coğrafyada, 20 farklı ülkede Schtec’in makineleri değerli müşterileri tarafından büyük bir memnuniyetle kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde neredeyse tüm Doğu Avrupa ülkeleri ile İspanya ve Macaristan, Kuzey Afrika Ülkeleri, Güney Amerika Ülkeleri ve Hindistan bulunmaktadır.

Satış sonrasında müşterilerinize ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Schtec Makine olarak, satış sonrası destek bizim için çok önemli ve hatta satış argümanı olarak kullandığımız özelliğimizdir. Ekibimizde bulunan tüm arkadaşlarımız, satış sonrası destek konusunda çok tecrübeli olup, bu konuda hem sahada hem de yönetim tarafında bulunmuş ve yılların birikimi ile daha iyi satış sonrası destek verebilmek için gerekli donanıma fazlası ile sahiplerdir. Satış sonrası desteğin birinci aşaması, makinelerin doğru şekilde kurulması ve operatörlere maksimum eğitimin verilmesidir. Bu eğitim, makinenin doğru kullanılması, bakımlarının doğru yapılması ve gerekli olduğunda kullanıcının yapabileceği müdahaleleri içermektedir.

Eğitimin, makinelerin verimli kullanılmasını etkileyeceğinden, bu konuya oldukça önem vermekteyiz. İkinci aşama ise müşterilerimize uzaktan destek sağlamamız. İnternet ile uzaktan destek özelliğini kullanarak makinelere bağlanıyor böylece sorunların hızlıca çözülmesini sağlıyoruz. Yaşanacak sorunların %90’lık kısmını uzaktan bağlantı ile çözebilmemizin yanı sıra yerinde servis imkanımız ile de uzaktan bağlantı kurarak çözemediğimiz problemlere müdahale ediyoruz. Böyle durumlarda da yurtiçinde 24 saat, yurtdışında ise 48 saat içinde cevap verebilecek kabiliyette bir ekibe sahibiz. Şu an kendi konularında uzman 10 kişilik bir teknik ekibimiz bulunmakta.

Bugün tüm makine üreticileri için en önemli ve ayırıcı özelliğin Satış Sonrası Destek olduğunu görüyoruz ve bunu doğru şekilde organize edemeyen firmaların da geleceklerinin olmayacağını biliyoruz. Bu nedenle, birinci önceliğimiz doğru makine üretmek ve makinelerimizin %100 arkasında olduğumuzu müşterilerimizin bilmesini sağlamaktır. Bu sayede yatırım yapacak müşterilerimizin aklına ilk gelen firma olmayı hedefleyerek hareket ediyoruz.

Firmanızın gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

2014 yılının son çeyreğinde başladığımız işleme merkezlerimizdeki fire profili kullanımına olanak tanıyan ve makinenin kendi kendine optimizasyon yapmasını sağlayan “opticut” sistemimizin çalışmalarını Nisan 2015 itibariyle tamamladık.

Saha testlerinin ardından belirlediğimiz pilot müşterilerimizde uygulamayı kullanıcılarımızın beğenisine sunacağız. Pilot müşteri testlerinin tamamlanmasına müteakip bu güncellememizi, tercihini Schtec kalitesinden yana kullanan bütün kıymetli müşterilerimizle paylaşacağız. İşleme merkezlerinde fiyat/performans odaklı modelimiz SMC320’ye ek olarak 2017 Pencere Fuarı’nda yeni işleme ve kesim merkezi makinemizi de müşterilerimize sunmayı planlıyoruz. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız halen devam etmekte. Köşe temizleme makinelerimizde kullanmakta olduğumuz CAM programlarına ek olarak, bu alanda devrim yaratacak yenilikçi ve daha önce hiçbir firma tarafından kullanılmamış bir teknoloji üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.

Kaynak makinelerimizde ise kaynak mukavemetini ve kalitesini bir adım daha öteye taşıyacak değişken aralıklı bıçak sistemi ile renkli beyaz profil farkı gözetmeksizin kolay ve hızlı bir şekilde kaynak aralığını ayarlamaya imkan sağlayan yeni bıçak sistemimizi kullanmaya başladık. Küçük makine grubu olarak tabir edilen ürün grubumuzda da yine aynı şekilde teknoloji kullanımımızı en üst seviyelere çıkartmak adına, akıllı telefonlarla koordineli çalışacak şekilde android ve ios işletim sistemlerine entegrasyonu sağlayacak yazılım çalışmalarımıza da devam ediyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Sizler aracığınızla Europen’nin Türkiye’deki en büyük bayilerinin başında olan Eseren yapının 6.000 m2’lik yeni tam entegre fabrika yatırımının hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca daha önceki 2. İşlem Merkezi yatırımından sonra 3. İşlem Merkezi ve diğer Dört Köşe Kaynak ve CNC Hat yatırımlarında da Schtec’i tercih etmelerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca yine Bursa’nın önemli Egepen üretici bayilerinden Canlar Grup’un Full Otomasyon bir fabrika kurabilmek için çözüm ortağı olarak Schtec’i seçmelerinden dolayı onlara da teşekkürlerimizi sunuyor ve yeni makinelerinin hayırlı olmasını diliyoruz.


Windowmarket Haziran 2015

İndirmek için Resme Tıklayınız (PDF)